czwartek, 7 maja 2020

Mieszkamy w Europie cz.2 czwartek 07.05.2020r./ podst. prog./

Witam !   Zapraszam na drugą część zajęć
Mapa Europy.
Wskaz gdzie znajduje się  Polska, a także sąsiadów Polski1. Karta pracy, cz. 4, s. 34–35.
Oglądanie mapy Europy. Słuchanie nazw państw europejskich – sąsiadów Polski. (szarym kolorem zaznaczone zostały kontynenty Azji i Afryki) Kolorowanie flagi Polski. Określanie,w którą stronę są zwrócone. Oglądanie obrazków flag. Nazywanie samodzielnie lub z pomocą R. państw UE, do których one należą. Kolorowanie rysunków flag według wzoru.Oglądanie obrazów innych flag.

2. Oglądanie globusa. Odczytaj wspólnie z rodzicami nazwy kontynentów, jakie się na nim znajdują.

 /do wiadomości: Na Ziemi znajduje się 7 kontynentów: Afryka, Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Antarktyda, Azja, Australia, Europa/
Globus to model Ziemi w ogromnym pomniejszeniu. Na globusie powierzchnia Ziemi jest odtworzona dokładnie, czyli tak narysowana, że zarysy lądów i oceanów znajdują się w tych samych miejscach co na kuli ziemskiej i ich wzajemne położenie jest takie samo jak w rzeczywistości. Wszystkie wymiary są jednakowo zmniejszone, czyli przedstawione w skali.
Na globusie i na mapach zaznaczone są południki i równoleżniki, które służą do orientowania się na kuli ziemskiej.

Globus 420 mm Fizyczny pl Duży * stabilna podstawa
globus


  •  Zabawa z globusem Wędrówka po świecie.
Globus.
Wprawianie globusa w ruch, zatrzymywanie go palcem przez chętne dzieci, odczytywanie (samodzielnie lub z pomocą R.), w jakie miejsce dziecko dotarło. Wymawianie nazw kontynentów.


3. Oglądanie obrazka Syriusza – maskotki UEWyjaśnienie pochodzenia nazwy

Maskotka UE
Imię Syriusz pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Niebieska, uśmiechnięta stonoga,w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.
Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. 
Ciekawostki:Oficjalnie Syriusz jest ubrany w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.
Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.

4."MÓJ  SYRIUSZ"   Oto kolorowanka Syriusza.  Stwórz własną wersję maskotki Unii Europejskiej, kolorując ją na dowolnie wybrany kolor  lub  pokoloruj w polskich barwach narodowych lub według własnego pomysłu, używając różnorodnych technik.

 5. Mazurek Dąbrowskiego - Polski Hymn Narodowy - śpiewanie przez dzieci, poniżej link 

Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat: W jakich sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?
Przypomnienie tytułu hymnu przez dzieci.
Hymn jest wykonywany podczas szczególnie uroczystych zdarzeń takich jak m.in. święta, rocznice państwowe. W czasie wykonywania hymnu należy zachować powagę i spokój. Nie należy prowadzić rozmów, śmiać się, wykonywać lekceważące gesty. Generalnie należy zachować postawę stojącą. Nieumundurowani mężczyźni powinni zdjąć nakrycia głowy. Naruszenie tychże wymogów stanowi wykroczenie.


p.s  Prześlij Swego wymyślonego  'Syriusza'- maskotki  na adres tesia0505@wp.pl  lub
 adres Pani. Ani B. Zrobimy ciekawą wystawę na blogu . Czekam na Wasze pomysły do poniedziałku. Zachęcam bardzo gorąco.
Dziękuję, pa
Teresa K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez admministratora.